12 עצות כלכליות לשגרה מאתגרת

כדאי להמשיך להפקיד לחסכונות? משתלם לפדות את קרן ההשתלמות? ואיך מוצאים אפיקי הכנסות חדשים? 

לא פשוט להתנהל בחוכמה בתקופה זו, אבל יש דברים שאתם פשוט חייבים לעשות – ויש גם טעויות שאפשר להימנע מהן.

שנת 2020 מאופיינת באי -ודאות גדולה, שמקורה במגפת הקורונה. הדרך הטובה ביותר להתמודד עם תקופה מבלבלת, הפכפכה ומאתגרת כזו היא ליצור שגרה ברורה ככל האפשר ולהיעזר בכללים שמכניסים סדר בשגרת חיינו. בכל הקשור להתנהלות הפיננסית בתקופה הזו, ההיצמדות לעקרונות בסיסיים חיונית במיוחד. 

ריכזנו עבורכם כאן כללי עשו ואל תעשו בהתנהלות כלכלית בימי קורונה.

 • סדר בחשבון הבנק

זה הזמן לעבור ביסודיות על דפי החשבון ופירוט כרטיסי ה אשראי. בדקו איך תוכלו לצמצם את ההוצאות החד-פעמיות והשוטפות. הכינו תכנון כלכלי לחצי השנה הקרובה בהתאם לרמת ההכנסות המשפחתית המעודכנת, במטרה לשמור על איזון ולעמוד בהוצאות השוטפות מבלי להיגרר למינוס, או לפחות לא להגדיל אותו, אם אתם כבר שם.

 • דאגו לחסכונות

למדו את תמונת המצב של החסכונות שלכם ושל הילדים. משבר הקורונה הבהיר את חשיבותם של חסכונות למקרים של פגיעה בלתי צפויה בהכנסות. אם אתם מפקידים הפקדות שוטפות לחיסכון משפחתי ולחיסכון עבור כל אחד מהילדים, השתדלו להתמיד בהפקדות גם בתקופה הזאת. במקרה הצורך הקטינו זמנית את גובה ההפקדות, אם תנאי החיסכון מאפשרים זאת. אם עד היום לא חסכתם, עשו מאמץ להתחיל לחסוך באחד מהמוצרים הפיננסיים המאפשרים גמישות בהפקדות.

 • בדקו את קרנות הפנסיה

בין אם המשרה שלכם בטוחה ובין אם נקלעתם לחוסר ודאות תעסוקתי, בדקו את פרטי התוכנית הפנסיונית שלכם. ודאו שההפקדות בוצעו בפועל בהתאם לתלושי השכר, ושתנאי התוכנית תואמים לצרכים שלכם. אם פוטרתם או הוצאתם לחל"ת, דאגו לשמור על הזכויות הביטוחיות שלכם. אם תגלו פערים או חוסר התאמה, טפלו בכך מול המעסיק, או מול קרן הפנסיה.

 • בדקו את התיק הביטוחי

רבים לא שולטים בפרטי התיק הביטוחי שלהם. לחלקנו יש כפל ביטוח או חוסר כיסוי ביטוחי וברגע האמת, כשאנחנו נזקקים להפעלת הביטוח, אנחנו מבולבלים וחסרי אונים. המשמעות עלולה להתבטא בהוצאות מיותרות, עוגמת נפש וחוסר מענה ביטוחי. בתקופה של משבר בריאותי וכלכלי, זהו עוגן חשוב. סקרו את פוליסות הביטוח של כם והתנאים שלהן ובדקו אם הן מתאימות לצרכים שלכם. במקרה הצורך, בצעו שינויים והתאמות ונסו להוזיל עלויות.

 • נסו להרחיב את מקורות ההכנסה

אם ההכנסות שלכם פחתו ואם נקלעתם לבעיה כלכלית, חשבו על פתרונות יצירתיים להגדלת ההכנסה. 

אם יש לכם עסק, חשבו איך תוכלו לנתב את הפעילות שלו לדיגיטל, ליצור מוצרים דיגיטליים, לשיווק באינטרנט, לייעוץ מרחוק או להצעת שירות במשלוחים. 

שקלו ללמוד מיומנויות חדשות באמצעות קורסים מקוונים, שיקנו לכם כיווני תעסוקה שלא הכרתם, כיום אפשר למצוא קורסים כאלה ללא תשלום, או בתשלום מופחת. הביאו בחשבון גם משרות זמניות, שלא הייתם חושבים עליהן בתקופות אחרות.

 • בררו אם מגיעות לכם הטבות והקלות

קשה לעקוב אחרי פרטי הפעימות, ההטבות, ההקלות והמענקים שאושרו ויושמו בחודשים האחרונים. 

מבולבלים מכל זה? כולנו. למרות זאת, בדקו את הזכויות שלכם, קראו את האותיות הקטנות ואל תתנו לבירוקרטיה לשבור אתכם. אם מגיעים לכם מענקים, הנחות, דחיות תשלומים או כל הטבה אחרת – דרשו אותם.

 • הגבירו את השימוש בדיגיטל

אם עדיין לא התרגלתם לתקשר באופן דיגיטלי עם גופים פיננסיים, רשויות המדינה ונותני שירותים אחרים – זה הזמן לעשות זאת. הכירו את הכלים האינטרנטיים של הבנק, בית ההשקעות, רשויות המס, משרדי הממשלה, העירייה וכל מוסד רלוונטי אחר.

ואלה הדברים שאותם לא כדאי שתעשו:

 • אל תמשכו את כספי הפיצויים

פוטרתם? אמנם בתוך זמן קצר כספי הפיצויים זמינים למשיכה, אבל עדיף להימנע מכך.

משיכת הפיצויים תקטין את הסכום שיישאר לכם לתקופת הפנסיה, ותפגע בהטבות המס שיגיעו לכם בגיל הפרישה. ככל שיש לכם ברירה, השתדלו לשמור את כספי הפיצויים בקופה.

 • אל תמשכו כספים מקרן ההשתלמות 

בעקבות משבר הקורונה שונתה החקיקה כך שבתנאים מסוימים בעלי קרנות השתלמות שעדיין אינן נזילות רשאים למשוך מהן כספים.

אל תמהרו לקפוץ על האפשרות הזאת, מכיוון שמשיכת הכספים כעת תפגע בהטבות המס האטרקטיביות הגלומות בקרנות ההשתלמות. כדאי להשתמש בכלי הזה רק אם הכסף הכרחי עבורכם. אם לא, עדיף להימנע ממשיכה מוקדמת.

 • אל תעצרו את ההפקדות לחסכונות 

ככל שאתם יכולים, הימנעו מהפסקת ההפקדות לחסכונות. מכיוון שאין לדעת כמה זמן יימשך המשבר הכלכלי, עצירת ההפקדות תשפיע על היקף החסכונות שלכם. כדי שהחיסכון ישמש עבורכם קרן חירום משפחתית, נסו לחסוך בדרכים אחרות והפסיקו את ההפקדות לחיסכון רק אם לא נותרה לכם ברירה. מצד שני, כמובן, אל תיכנסו לחובות כדי להמשיך בחיסכון.

 • אל תיקחו הלוואה שלא תוכלו לעמוד בה

זכרו שכל הלוואה צריך להחזיר. גם אם תנאי ההלוואה מפתים, קחו הלוואה רק אם אתם בטוחים שתוכלו לעמוד בהחזרים. אי עמידה בהחזרי הלוואה עלולה להכניס אתכם למעגל קסמים בעייתי של הלוואות, מינוס, ריביות שתופחות וחובות מצטברים. עשו כל מה שאתם יכולים כדי לא להגיע למקומות האלה. כמובן, אל תיקחו הלוואה מגורמים לא מוכרים.

 • אל תקבלו החלטות פיננסיות פזיזות

באופן טבעי, משבר הקורונה גרם לטלטלה בשוק ההון וסביר להניח שהשפיע על ההשקעות שלכם. חשוב לזכור שתוכניות השקעה לטווח ארוך לרוב מתקנות את עצמן עם הזמן, ותוכניות המיועדות לטווח קצר בדרך כלל מושקעות מלכתחילה במסלולים סולידיים. לכן, במקרים רבים כדאי להמתין להתאוששות לפני ביצוע שינויים בחסכונות והשקעות, להתייעץ עם מומחים מוסמכים ולנצל את התקופה לתכנון פיננסי.

דברו איתי ואשמח לעזור,

גילעד | טלפון: 052-7703306 | office@evron-ins.com

 

פוסטים נוספים:

קחו אחריות על תיק הביטוח והפיננסים המשפחתי עוד היום:

Call Now Button